How did we get this number?This total is calculated by taking the wattage and daily usage of your common appliances and converting this into a monthly kilowatt per hour (kWh) usage rate. To figure out the estimated cost based on this rate, multiply your kWh per month by the cost of your energy (an average rate is $.12 per kWh). You can learn more about calculating your energy consumption by following the steps on this page.
Vista Energy Marketing combines years of top-flight experience in the wholesale energy commodities market purchasing electricity and natural gas with a passion for people. With over 100,000 residential and commercial customers in nine different states, Vista Energy stands out from a crowded field of retail energy company by delivering competitive energy prices and innovative plans that will solve the energy needs of our customers.
 1.     Contracts:  Before, there were no contracts.  You signed up or you didn’t.  When it’s the only game in town, you have to play by their rules.  Nowadays, you’ll see these ultra-fabulous rates bandied about but it’s only by carefully scrutinizing the fine print that you’ll discover those wonderful rates come with a one-year lock-down or other catches.
×